Fagus sylvatica
Kód: 3000/60KS 3000/30KS Zvolte variantuDetailní popis produktu
Buk lesní je náš domácí, listnatý, opadavý strom rozšířený téměř po celém území. Jednotlivé stromy dosahují výšky i přes 40 metrů, výška živého plotu je korigována řezem. Listy jsou eliptického tvaru s celokrajným zvlněným okrajem. Na líci jsou lesklé zelené, na rubu světlejší, místy pýřité. Na podzim barví od žluta do žlutohněda. Část suchých listů si ponechává i přes zimu, čímž vytváří částečnou pohledovou clonu. Kvete v dubnu až květnu, plodem jsou trojboké nažky (bukvice). Nejlépe roste na středně vlhkých, propustných půdách s dostatkem živin. Hůře prosperuje v půdě zamokřené, ulehlé, ani suché, písčité. Na světelné podmínky je nenáročný, má vysokou toleranci vůči zastínění.
Řez živého plotu se provádí 1 - 2 x ročně, a to poprvé koncem června, případně podruhé koncem února. Roční přírůstek Buku lesního se pohybuje mezi 30 až 50 centimetry, jedná se tedy o rychle rostoucí dřevinu. Buk lesní na zimu neopadává, suchlé listy se drží na rostlině po celou zimu a opadají až a nástupem nových listů.
Pro založení živého plotu doporučujeme sázet ve trojsponu, (lidově řečeno "cik-cak") plotová stěna se tak lépe zapojí a bude působit hustějším dojmem. Trojspon znamená výsadbu sazenice v rozestupu 30 cm ve dvou řadách, přičemž druhou řadu sázíme s posunem, aby sazenice nebyly v zákrytu a živý plot byl opticky hustější. Druhou řadu zakládáme s odstupem 30 - 40 cm od té první. Použijeme tedy 6 sazenic buku na běžný metr délky plotu. Při výsadbě dáváme pozor, aby kořeny nebyly přehnuty/zalomeny – přirozeně je před zahrnutím zeminou rozprostřeme. Případné mechanicky poškozené kořeny můžeme zakrátit. Po opatrném obsypání sazenic zeminou, půdu kolem kmínků přišlápneme, aby se zaplnily vzduchové mezery kolem kořenů. Po výsadbě rostliny velmi vydatně zalijeme. Při podzimní výsadbě zaléváme až do zámrzu.
Prodáváme ve formě obalované saznice, tzn. s kořenovým balem narostlým ve speciálním kontejneru. Opatrně sejměte ochrannou fólii z kořenových balů a rostliny vložte na 24 hodin do nádoby s vodou tak, aby kořeny byly zcela ponořené. Je důležité sazenice poté co nejdříve zasadit.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.