E-shop je spuštěn v režimu předobjednávek sazenic. Děkujeme za vaši důvěru.

Echinacea purpurea 'Double Decker'

Kód: 0533/K9 0533/K11 Zvolte variantu
mladá rostlina již brzy v prodeji
99 Kč 120 Kč od 99 Kč
Varianta
Třapatkovka nachová - růžové 'dvoupatrové' květy, kvete VI - IX, 90 cm, slunce, polosucho.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kultivar Echinacey 'Double Decker' je pojmenován podle typicky londýnského dvoupatrového autobusu, a to právě díky svým dvoupatrovým květům. Nese purpurově růžové, velké květy s vypouklým středem, na jehož špičce začíná vyrůstat květ druhý. Pokud má rostlina vhodné podmínky k pěstování, květ se plně rozvine, dozraje a poté pokračuje ve svém rozvoji druhého květu (takové korunky) na své 'hlavě'. Někdy se rostlině podaří vytvořit téměř plnohodnotný druhý květ na hlavě toho prvního, jindy nechá hlavu hlavou a utvoří dvojitou řadu okvětních plátků a také se stane, že nechá ze středové hlavy vyrůst několik zakrslých a prapodivně pokroucených lístků. Na každý pád jde o velkou zajímavost ve světě třapatek. Listy jsou tmavě zelené a stonky téměř bezlisté, kolem 70 cm vysoké a poměrně silné.


Třapatky jsou krásné a nenáročné trvalky, které se od první poloviny léta až do podzimu zdobí různobarevnými květy. Středové tyčinky schovávají nektar tolik vyhledávaný motýly a čmeláky. Otrhávání odkvetlých květů prodlouží kvetení. Listy jsou kopinaté, mírně lesklé, tmavě zelené a vyrůstají podél stonků vzhůru. Stonky jsou velice pevné a odolávají nárazovým dešťům i větru. Třapatka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Mrazuvzdornost vyzkoušena do -34°C.


Rod Echinacea má devět odrůd, jako léčivé se používají tři: nejvíce Echinacea purpurea, dále Echinacea Angustifolia a Echinacea pallida. Rostlina se využívá celá: kořen, listy i květ, každá část však obsahuje jiné látky. Přípravky s echinaceou se tak složením značně liší a je velmi důležité číst složení, která část byliny byla při výrobě využita. Nadzemní části květ a list obsahující množství polysacharidů, glykoproteinů a flavonoidů. Sbíráme v době květu. Kořen, s vysoce koncentrovanými éterickými oleji, pak na podzim.
Historicky se používala jako hlavní přírodní antibiotikum. Výrazně stimuluje činnost tvorbu bílých krvinek, hlavně makrofágů a podporuje tvorbu přirozených protivirových látek zvaných interferony. Její účinky jsou ale relativně krátkodobé.
Rozhodně to není bylinka, která je vhodná na dlouhodobou prevenci. Její výrazný stimulační efekt na imunitu by v důsledku mohl působit kontra - tedy způsobit autoimunní proces. Samotnou bylinu se doporučuje maximálně po dobu 2 - 6 týdnů. Ideálně v nějakém rizikovém období. Nebo ji používat jako první pomoci při již propuklém onemocnění. Echinacea nesmí být nasazena při systémových a autoimunních onemocněních jako je např. roztroušená skleróza, lupus, revmatoidní artritida, lupenka apod. Další kontraindikací je těhotenství a užívání imunosupresivních léků.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola