Lavandula angustifolia 'Rosea' - levandule úzkolistá

Reference:

60,00 Kč

60 cm, růžové květy, kvete VII - VIII

Množství
Skladem

Zajímavá levandule s netradiční růžovou barvou květů.

Lavandula je rod asi 40 přírodních druhů a stovky pojmenovaných kultivarů. Levandule se proslavila omamnou vůní listů a květů. Název Lavandula je odvozen z latinského slova „lavar“ pro „umýt se“, protože staří Řekové se myli levandulovým olejem, aby se očistili a voněli svěže. 

Levandule pocházejí z jižní Evropy, severní Afriky a na východ od Arabského poloostrova až do Indie. V zahradách ji lidé pěstují již od starověku. V minulých dobách to bývala velmi žádaná a velmi cenná rostlina. Příjemná vůně levandule léčí bolesti hlavy, pomáhá při spánku a odpuzuje komáry. Levandulový olej je protizánětlivý a antiseptický. Díky tomu lze levandulový olej nalézt v tisících produktů od mýdel po parfémy, pleťové krémy, potpourri, osvěžovače vzduchu, aromaterapeutické polštářky, sáčky atd. Levandulový olej se také přidává do sirupu, sýra, mléka, pečiva, čaje, dezertů a je součástí bylinné směsi "herbes de Provence" používané při gurmánském vaření. Přestože všechny druhy levandule příjemně voní, za nejlepší je považována vůně levandule úzkolisté.

Levandule je samozřejmě také fantastická okrasná rostlina s atraktivními stříbřitými listy. Květy levandule jsou malé, ale vytvářejí se v hustých květenstvích na špičkách květního stonku. Tyto krásné trvalky také přitahují včely a motýly.

Levandule vyžaduje slunné stanoviště a propustnou hlinitopísčitou zeminu. Levandule nesnášejí přemokření, proto se výborně hodí do sušších nebo štěrkových záhonů. Po odkvětu doporučujeme rostliny seříznout asi o jednu třetinu, abychom zachovali kompaktní růst.

Leták

Barva květů
růžová
Barva listů
šedozelená
Doba kvetení (od)
VII
Doba kvetení (do)
VIII
Nároky na světlo
Slunce
Nároky na vodu
Polosucho
Sucho
Mrazuvzdornost
5 (−23.3 °C až −28.9 °C)
Výška v květu (cm)
60
Výška rostliny (cm)
30
Stanovištní okruhy
Fr1, Fs, Sf1

Zvláštní odkazy

16 dalších produktů ve stejné kategorii:

Product added to compare.