Lavandula angustifolia 'Rosea' - Levandule úzkolistá

Reference: 0502

60 cm, růžové květy, kvete VII - VIII

Zajímavá levandule s netradiční růžovou barvou květů.

Lavandula je rod asi 40 přírodních druhů a stovky pojmenovaných kultivarů. Levandule se proslavila omamnou vůní listů a květů. Název Lavandula je odvozen z latinského slova „lavar“ pro „umýt se“, protože staří Řekové se myli levandulovým olejem, aby se očistili a voněli svěže. 

Levandule pocházejí z jižní Evropy, severní Afriky a na východ od Arabského poloostrova až do Indie. V zahradách ji lidé pěstují již od starověku. V minulých dobách to bývala velmi žádaná a velmi cenná rostlina. Příjemná vůně levandule léčí bolesti hlavy, pomáhá při spánku a odpuzuje komáry. Levandulový olej je protizánětlivý a antiseptický. Díky tomu lze levandulový olej nalézt v tisících produktů od mýdel po parfémy, pleťové krémy, potpourri, osvěžovače vzduchu, aromaterapeutické polštářky, sáčky atd. Levandulový olej se také přidává do sirupu, sýra, mléka, pečiva, čaje, dezertů a je součástí bylinné směsi "herbes de Provence" používané při gurmánském vaření. Přestože všechny druhy levandule příjemně voní, za nejlepší je považována vůně levandule úzkolisté.

Levandule je samozřejmě také fantastická okrasná rostlina s atraktivními stříbřitými listy. Květy levandule jsou malé, ale vytvářejí se v hustých květenstvích na špičkách květního stonku. Tyto krásné trvalky také přitahují včely a motýly.

Levandule vyžaduje slunné stanoviště a propustnou hlinitopísčitou zeminu. Levandule nesnášejí přemokření, proto se výborně hodí do sušších nebo štěrkových záhonů. Po odkvětu doporučujeme rostliny seříznout asi o jednu třetinu, abychom zachovali kompaktní růst.

0502

Leták

BARVA KVĚTŮ
růžová
BARVA LISTŮ
šedozelená
KVETE OD MĚSÍCE
VII - července
KVETE DO MĚSÍCE
VIII - srpna
NÁROKY NA SLUNCE
Slunce
NÁROKY NA VLÁHU
Polosuché stanoviště
Suché stanoviště
MRAZUVZDORNOST
5 (−23.3 °C až −28.9 °C)
VÝŠKA V KVĚTU (cm)
60
VÝŠKA ROSTLINY V DOSPĚLOSTI (cm)
30
STANOVIŠTNÍ OKRUHY
Fr1, Fs, Sf1

Zvláštní odkazy

16 dalších produktů ve stejné kategorii:

Product added to compare.